Rabarbapuppa skrev 2014-04-15 23:41:22 följande:
Okej. Ja, den sekundära effekten kanske är att om den inser att den får mer luft än den "tänkt" så kanske den kompenserar med mer bränsle, och därmed går varvet upp en aning också. Så kan det ju va. Det blir lite oroligt helt enkelt.
Ja och nej, (tillskillnad från vad man kan tro så är inte mer bränsle = högre varv),
bränslet reagerar med syret i luften och om du får en högre luft/bränsleblanding kommer du få kraftigare explosioner vilket leder till ett högre varv.
Det är en av grundprinciperna till turbos (det är inte andelen bränsle man höjer på en turbo bil utan mängden luft till bränsleblandningen).
En bild med lambda sond (dvs alla med katalysator) kommer justera som galet hela tiden, en äldre bil kommer snarare få rusande tomgång, dvs att tomgången blir högre ju längre den står på tomgång.