Jag behöver vänner som gör IVF i RMC malmö
Jag menade blöder du mycket eller bara litegrann? Ursäkta intresset..;)
Jag menade blöder du mycket eller bara litegrann? Ursäkta intresset..;)
Förlåt mig blev så till mig när jag läste första meningen att jag inte riktigt uppfattade resten av inlägget riktigt. Förstår din oro kring blödningen. Hoppas den inte blir större och att din magkänsla inte stämmer. Kram för tredje gången.. :)
Haha! Gullig du är! Du får fråga precis vad du vill! Här delar vi väl på alla smaskiga detaljer? ;)
Jag blöder som vid en mens.. Innan när jag hoppade in i duschen så började det rinna ner lite på benet så det är ingen sparsam blödning direkt.
Har läst mig till nu att om det ena embryot inte tar sig så kommer det bara ut med en vanlig flytning.
Alltså det känns i livmodern som att det skulle behöva komma en störtblödning men blöder som vanlig mens. Sköterskan sa att man kunde hålla koll efter klumpar.
Även om det är missfall så känns det ändå lite positivt. Då måste det ju iallafall kunna fästa och åtminstone kunna leva några dagar i min livmoder..
Nästan lite sugen på att ta ett test själv bara för att få se hur ett positivt ser ut om det nu skulle ge utslag :)
Jag struntade i den sista crinonen och drack vin igår.. Tagit starka värktabletter och en migräntablett, men men.. Ska något överleva så lär den väl överleva det med.
Åh vad positivt och negativt Pusheen, vet inte riktigt vad jag ska säga. Det bästa är ju att det fäster! Så då är det ju bara pået igen om det inte leder till en graviditet nu. Är såklart ledsen att det inte bara blev en normal graviditet nu. Men jag tycker vi får fokusera på det positiva!
Jag jag fortfarande inte fått mens, är på dag 36 idag. Fattar det inte alls. Ska testa igen imorgon.
Vet inte riktigt heller vad jag ska säga. Eller jo.. Jag får svälja det där med att det är kört så fort det är rött i brallan.. Så det tar jag vackert tillbaks ;)
Sen så tror jag väl knappt att det är så många som blivit så glad över ett missfall som jag.. Jag var ju liksom inställd på att det redan var kört och finito. Tror eller vet att ni förstår hur jag känner!
Kom lite klumpar nu så nja.. Tror inte det kommer gå. Det är ju bara att avvakta och se. Läst ännu mer nu om missfall med ett embryo då det andra har suttit kvar och klarat sig men som sagt vi får se!
Fick lite energi att fortsätta kämpa nu.
Tack för att ni finns här i vått och torrt!
Testade och det va negativt. Är en vecka sen nu. Fattar verkligen inte bad som hänt. Har ni hört talas om någon som fått en så lång cykel imed en massa ivf-försök? Vill inte mer snart :(
Neej vad tråkigt :( Vad är det frågan om? Förstår hur jobbigt det måste kännas.. Lider med dig.
Visst, jag har hört att cykeln kan förändras. Det sa sköterskan jag träffade igår med. För min del innebär det nog bara mer smärtor.
Jag gjorde ett test jag med.. Mest för att jag ville se hur det ser ut och så att jag kan säga till RMC att jag testat på min uträknade testdag. Jag blödde ju klumpar igår och blöder fortfarande kraftigt så det är säkert bara så att det är rester av hgc i kroppen och därför visar det positivt. Bitterljuvt med första plusset på en sticka någonsin..
Meningen måste vara att jag skulle få upp hoppet om att någonting faktiskt klarar att leva där inne.. Att våra embryon faktiskt inte är odugliga och att jag inte ska ta ut något i förskott! Endast tiden kan visa hur det blir för oss. Finns ändå (fast jag inte vågar) en gnutta av hopp om att ett av dem sitter fast ordentligt och stannar kvar. Om det inte är så då vill jag att allt går snabbt! Inga eviga veckor med hcg som inte vill försvinna eller att det sitter kvar rester av missfallet.. Eller att mensen dröjer..
Har också lärt mig att man inte måste känna något särskilt när man ruvar för det gjorde inte jag :)
Även vid mitt utomkveds som jag fick i tionde veckan så kände jag ingenting. Visste ju inte ens att jag var gravid. Förutom att det i efterhand förklarade varför jag höll på att spy av en viss plastdoft XD
Kram
Det vet jag men jag tänkte ju med så ;)
Kram kram <3
Ja det är nog så, tiden får utvisa. Jag har en massa molvärk fram och tillbaka. Tänker hela tiden att nu kommer mensen, men ack nej. Så förbannat bitterljuv känsla! Jag hade gärna hängt med er ladies idag och bara fått vara bitter och omgiven av er som förstår och känner precis dom jag. Tack för ni delar detta lidandet med mig!
Självklart! Vet ju så väl hur det känns! <3
Tittade nyss på mitt fina test som jag utan blödningen hade varit världens lyckligaste med. Mina föräldrar är på besök hos oss nu och jag har bara sagt att jag fått tidigt missfall. Inte att det visar positivt.. tänk om jag istället kunde fått visat dem testet och vi kunde varit glada tillsammans.. Ja ja.. Det är som det är..
Hej ! Vi har varit i kontakt med en utländsk klinik för äggdonation och de frågar efter fsh värde! det är ett prov ! Gör rmc detta?
Förresten jah börjar undra mina två misslyckade försök med dålig äggkvalite beror på att jag tex drack kaffe och kanske ett glas vin ? Kan sånt påverka ? Hur gör ni ? Känner mig nojigare än någonson!