• Nice Girl Wrong Place

    Den stora OT-tråden där PK och PI kan mötas...

    Jag lade den under "tro det eller ej", eftersom deltagarna i denna tråd (förhoppningsvis) är de som ofta råkar i luven på varandra under samhälle och politik.
    Trådar under dessa kategorier (och också religion ibland) tenderar att bli rejält OT och ibland (ve och fasa) börjar folk från skilda politiska läger nästan försynt flörta med varandra.

    Detta är givetvis inte helt acceptabelt, men i denna tråd hoppas jag att det ska vara högt i tak.
    Blir du arg på någon? Känner du ett intressant sidospår växa fram ur en diskussion om SD och modersmålsundervisningen (ja kom igen, vi vet alla att det är min hjärtefråga), eller vill du helt enkelt tala om för den där rabiata tjejen som är sjukt vänster att hon är lite cool trots allt? Eller är du kanske bara grälsjuk? Det funkar också.

    Du är välkommen. Här kan du inte bli OT. Kom igen, vad har du på hjärtat?

    Vad som händer i sandlådan, stannar i sandlådan.


  • Svar på tråden Den stora OT-tråden där PK och PI kan mötas...
  • I Blackrose I
    Velour skrev 2011-05-17 20:40:41 följande:
    Norska skogskatter är så vackra! Hade du henne ända tills hon dog eller?

    Mmm, det är för hans eget "bästa" som jag måste kastrera honom. Såhär är det, kattmamman bodde hos en gammal och blev gravid. När hon födde kattungarna kunde inte tanten ta hand om dem alla, men istället för att döda dem eller något annat bad hon ett katthärbärge att ta hand om kattfamiljen i hopp om att folk skulle köpa kattungarna. När alla kattungar har hittat hem ska kattmamman steriliseras och återvändas till tanten.

    Så nu har vi köpt en av kattungarna. Då ingår det i kontraktet att vi måste kastrera kattungen samt märka honom med nåt serienummer och sedan ge informationen om kastrering och "numrering" till katthärbärget. 
    Hehe, du tog för givet att det var en hon va? Det var en han. Jag mådde så dålig och hade hög feber så jag förstod inte när pappa sa att det var en han. Stackaren fick heta malos. Ja, det är också en sorglig historia.

    Aha, då förstår jag. Det är ju bra att kastrera katten då slipper du sura grannar som gnäller om att din katt har gjort deras katt på smällen. Hände mig massooooooooor av gånger. Hur är det man säger? Sådant hund sådant matte eller hur går den?
    Den som uppvaktar rosen må känna till dess törne (persiskt ordspråk)
  • Velour
    Jäjd skrev 2011-05-17 20:43:35 följande:
    Jag utgår från det bäjbi. Kan dock bli klafsigt ändå beroende på hur mycket det ska... öh, kramas.
    Velour skrev 2011-05-17 20:41:44 följande:
    Du kan ha på dig såna där duschmössor som man hade på 80-talet. Såna där som hela huvudet fick plats i men som hade ett fönster för ögonen.
    Ja! En slags kroppskådis alltså?
    Kroppskådis är också bra, men kommer du ihåg de här duschmössorna? Man såg ut som en astronaut fast helt naken
  • I Blackrose I
    Velour skrev 2011-05-17 20:45:25 följande:
    Jag fattade ingenting i detta inlägg...
    Äh, låt det va. Inget viktigt ändå. En idiot som skulle göra sig lustig över kusingifte.
    Den som uppvaktar rosen må känna till dess törne (persiskt ordspråk)
  • Jäjd
    Velour skrev 2011-05-17 20:48:13 följande:
    Kroppskådis är också bra, men kommer du ihåg de här duschmössorna? Man såg ut som en astronaut fast helt naken
    Jag har aldrig gillat duschmössor. i duschen skall man vara naken Rynkar på näsan
  • I Blackrose I
    Nice Girl Wrong Place skrev 2011-05-17 20:45:44 följande:
    Inte alls.
    Inte på långa vägar.

    *Vet saker som ni inte vet*
    Om du säger det så. Jag utgår från det jag har sett hittils. Du har säkert dina anledningar.
    Den som uppvaktar rosen må känna till dess törne (persiskt ordspråk)
  • Velour
    I Blackrose I skrev 2011-05-17 20:47:23 följande:
    Hehe, du tog för givet att det var en hon va? Det var en han. Jag mådde så dålig och hade hög feber så jag förstod inte när pappa sa att det var en han. Stackaren fick heta malos. Ja, det är också en sorglig historia.

    Aha, då förstår jag. Det är ju bra att kastrera katten då slipper du sura grannar som gnäller om att din katt har gjort deras katt på smällen. Hände mig massooooooooor av gånger. Hur är det man säger? Sådant hund sådant matte eller hur går den?
    Hahha, fan, jag var så nära på att bara fråga vad det var för kön eftersom jag vet att man inte ska ta saker för givet, men utgick helt från det feminina namnet och gjorde precis så som jag inte ville göra

    Men jaja, du fick missen när du var sjuk? Måste ha känts så kul mitt i sjukdomen ändå. Man piggnar till på nåt sätt. Orkar du berätta om den sorgliga delen eller ska vi låta det bero?

    Vår katt ska vara en innekatt, men de vill ändå att han ska steriliseras. Så då är det bara att vi gör det.
    Hahah, jag tror det är så, sådan matte sådan hund (eller katt i många fall)  
  • Noun
    Nice Girl Wrong Place skrev 2011-05-17 20:24:44 följande:
    Men brudar!!!!!

    Vad är era problem med Blueblood!?
    Han är helt klart en av mina favoriter på listan.
    Vet inte... Han är så... RÅ. På ett för mig obehagligt vis faktiskt. :/
    En bra lögn kan gå från Bagdad till Konstantinopel medan sanningen letar efter sina sandaler.
Svar på tråden Den stora OT-tråden där PK och PI kan mötas...