Topdog skrev 2010-06-23 09:50:06 följande:
Deta stämmer INTE ALLS. Trehjulingar och sparkcyklar räknas som lekfordon och därför gäller inte lagen om cykelhjälm. Lagen gäller endast cyklar med 2 hjul.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Hos oss gäller denna regel:
3 hjul = ingen hjälm
2 hjul = hjälm
Uppriktigt sagt tycker jag det är lite löjligt med hjälm på en trehjuling. En trehjuling är gjord för att vara stabil och inte kunna välta. Jag tycker inte heller att det behövs hjälm när man åker Bobbycar, plasttraktor eller andra stabila åkleksaker.
Mina ungar välte en hel del på sin trehjuling. Och det var ändå en Stiga och ingen lätt plasttrehjuling. Det är inte särskilt svårt att välte på dem. Trillade baklänges gjorde de också, då hjälper inte antalet hjul.
Men om jag hade använt hjälmen inomhus vet jag inte. Det hade nog berott på hur de verkade klara av cykeln.