Jag har också fött barn på Csk och är inte riktigt lika nöjd.
Jag ska ha barn igen i maj nästa år och denna gången ska jag ha en förlossningsplan att tillgå. En man arbetat fram med personalen så dem vet vad som gäller.
Jag tyckte sist att dem inte tog en på allvar, att dem var nonchalanta och mycket emot bedövning. Dem var även dåliga på att fatta beslut vilket resulterade för min del i en onödigt utdragen förlossning.
Jag kan säga att jag var också jätte rädd förra gången. Varenda gång jag tänkte på förlossningen fick jag panik. Jag ville verkligen inte genomgå den. Men när det sen började var man så inne i just det som sker och i smärtan osv så man glömmer bort hur rädd man var.
Men jag tycker att om du vill få en positiv upplevelse trots din rädsla så besök förlossningen innan, planera din förlossning och var tydlig med dina önskemål. Och när du väl är där så fokusera på ditt kommande barn och tänk på bebisen istället för din rädsla!