• Banzai

    Problem med sköldkörteln? Del 9

    Då var det dags för en ny tråd igen

    Den gamla tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-238/m29313871.html

    www.thyroid.se

    Många undrar vad som är rätt värden så jag skriver in det jag har fått reda på

    TSH = 0,2-4,0
    T4 = 9-19
    Trak = mindre än 1

    Mycket matnytigt även här
    www.karolinska.se/templates/DivisionStart____72887.aspx

    Del 1 www.familjeliv.se/Forum-1-61/m9133340.html
    Del 2 www.familjeliv.se/Forum-1-61/m11317459.html
    Del 3 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m14129027.html
    Del 4 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m17111361.html
    Del 5 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m20302895.html
    Del 6 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m23642893.html
    Del 7 www.familjeliv.se/Forum-11-241/m26671239.html
    Del 8 www.familjeliv.se/Forum-11-238/m29313871.html

    Denna länk är absulut inte för att skräma någon som väntar eller vill skaffa barn utan mest informations givande.

    nyhetskanalen.se/1.281759/nyheter/2008/02/20/hormonbrist_kan_skada_foster

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-07-21 09:16
    Dags för en ny tråd

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m34631999.html

  • Svar på tråden Problem med sköldkörteln? Del 9
  • Rosa Bubbelgum

    Min läkare tyckte att jag så svullen ut på halsen. Nu är det så att detta var en läkare jag aldrig har haft förut så jag har ju ingen bra kontakt med honom.
    Jag är väldigt trött, orkeslös, hjärtklappningar (ibland), dåligt humör, har gått upp mycket i vikt och kan inte gå ner något har gått ner 5 kg och sedan så har jag gått upp dem lika fort igen,

  • Nufsan
    Rosa Bubbelgum skrev 2008-05-24 22:28:40 följande:
    Min läkare tyckte att jag så svullen ut på halsen. Nu är det så att detta var en läkare jag aldrig har haft förut så jag har ju ingen bra kontakt med honom. Jag är väldigt trött, orkeslös, hjärtklappningar (ibland), dåligt humör, har gått upp mycket i vikt och kan inte gå ner något har gått ner 5 kg och sedan så har jag gått upp dem lika fort igen,
    Ge dig inte då, utan be honom kolla antikropparna på sköldkörteln och remittera dig för att göra en biopsi. Det kan mkt väl vara den som spökar iaf, trots bra värden!
    ♥ღ♥Mamma till världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610 och lilla Jonna 0710♥ღ♥
  • Miss M

    Hej alla hur mår ni?

    Har fått tid för operation nu blir den 4 juni, vet inte hur lång sjukskrivningen blir än..men kirurgen sa ngt om att antikropparna gjorde ngt med vävnaden som gjorde den svårare att ta ut..så hon pratade om en månads sjukskrivning..så jag får väl se hur det går.

    Och jag vet att ni har sagt att ni var nervösa i onödan..men det kan inte hjälpas...jag är nervös i alla fall.

  • Mojje71

    Hej.

    Har nu fått svar på mina prover efter sänkning av Levaxin, vilket min läkare säger är orsaken - äter för mkt Levaxin, inte att sköldkörteln överproducerar.

    TSH 0.4 (tidigare 0.05)
    T4 19
    T3 3.5

    Tycker dock att det är konstigt att T4 och T3 inte följs åt, T4 är väl i det högre referensvärden och T3 lite under referensvärdet? TSH är ju fortfarande ngt lågt. Har lite svårt att tolka dessa värden.

    När jag läser i thyroid.se står det att T4 och T3 skall följas åt?

  • Nufsan

    Hej Miss M

    Här har du en som inte mår så där jättebra! Tog nya prover i fredags så jag riktigt längtar tills jag får svaren på dem...... på sätt och vis så hoppas jag att de ff är dåliga, iom hur jag mår, men samtidigt så vill jag ju att de ska ligga bra så kroppen börjar fungera ordentligt igen!


    Förstår att du är nervös inför operationen, helt normalt, men jag hoppas att du får säga samma sak som alla andra sen!


    ♥ღ♥Mamma till världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610 och lilla Jonna 0710♥ღ♥
  • lunaria

    Miss M: här har du oxå en som inte mår super precis. känner lite som du Nufsan att man vill nästan att proverna ska vara dåliga så man blir betrodd samtidigt som man önskar att de ska vara bättre så det går åt rätt håll. har idag väntat i 14 dagar på mina prover så idag ska jag ringa o efterlysa. är så himla trött av att vänta och känner mig superstressad för att jag inte får veta. lycka till med operationen!! skickar lite styrkekramar till dig!!

  • Nufsan

    am zandra, påverkas era tester av strejken?

    Jag pratade med sköterskorna när jag tog provet och de får svaren från kemlab precis som normalt, vilket känns skönt för sist tog det 2 dgr så imorgon em ska jag ringa och höra om de har kommit in!


    ♥ღ♥Mamma till världens bästa tjejer: Moa 9403, Matilda 9610 och lilla Jonna 0710♥ღ♥
  • Pucko Buffy

    Tack för svaret snuvan. Har förstått att det tar tid att bli frisk. Läste någon stanns att det tar lika lång tid att bli frisk som man har varit sjuk... låter ju inte så lockande dock. Jag har börjat märka av medicinen. Jag orkar vara uppe mer fast jag är jätte trött. Det känns som om hjärnan börjat krya på sig, men kroppen hänger inte riktigt med Det resulterar i att jag vill mer än jag orkar, vilket jag finner väldigt frustrerande *suck* Bebisverkstan är lagd på is och kommer först tas upp när jag mår bättre och får klartecken från doktorn.

    MIJV: hoppas allt går bra idag.

  • lunaria

    Nufsan: vilken tur du har!! jag ringde uppsala nyss och kom bara fram till en telefonsvarare som sa att telefonlinjen är nere pga strejken från 5:e maj till strejkens slut, men på hemsidan stod det att labbet inte var nere så provresultaten kommer väl när strejken är slut. jag vet ju inte hur det fungerar, om läkarna alls får nåra provresultat utan sköterskorna. det är väl bara att vänta och se...jag går ju till specialist så nu önskar man att man hade nån läkare på vårdcentralen istället!!

    mår ju jättedåligt och nu går jag ensam med min skrutt och han väger ju dryga 8 kg så dagarna är riktigt tröga och kroppen känns slut efter 2 timmar.

Svar på tråden Problem med sköldkörteln? Del 9